Hünkâr Beğendili Kebap

 • 611 Kalori
 • 4 Kişilik
 • 15dk Hazırlama
 • 60dk Pişirme

Hünkâr Beğendili Kebap Hikayesi

Hünkâr beğendili kebap buruk bir aşk hikayesinin yemeğidir Hünkarbeğendi. Osmanlı mutfağının en bilinen ve sevilen yemeklerinden biri olan Hünkarbeğendi Sultan Abdülaziz’in kavuşamadığı aşkının sonucunda ortaya çıkmıştır. Sultan Abdülaziz Napolyon’u ziyaret etmeye gittiğinde kraliçeyi görmesiyle beraber ona aşık olur. Napolyon’un Sultan’ı ziyareti sırasında ise aksilikler çıkar ve ziyarete kraliçe gitmek zorunda kalır. Bu durum için stresli olan Sultan yapılan yemeklerin hiçbirini beğenmemektedir. Kraliçe ise ziyarete Fransa’dan getirdiği aşçısıyla gelir, Fransız aşçının yaptığı beşamel sos saray mutfağı aşçılarının dikkatini çeker ve bu sosu patlıcan ile birleştirir. Sultan ise bu patlıcan sosunun üzerindeki et yemeğini inanılmaz beğenir ve yemeğin adı o günden bugüne bizlere Hünkarbeğendi olarak gelmiştir.


Hünkâr Beğendili Kebap nedir? Hünkâr Beğendili Kebap nasıl yapılır?

Hünkâr Beğendili Kebap Malzemeleri

Hünkâr Beğendili Kebap Tarifi Nasıl Yapılır?

Etli Yemekler

Hünkâr Beğendili Kebap Tarifinin Yapılışı 1. Margarini tavada eritip etleri ekleyin. Suyunu bırakıp çekinceye kadar kavurun. Soğanları kıyıp ilave edin.

 2. Bir iki dakika karıştırarak pişirdikten sonra domatesi ekleyip 1 su bardağı suyu üzerine dökün.

 3. Patlıcanları közde yumuşayıncaya kadar pişirin. Kabuklarını soyup su dolu bir kaba alın. Tuz ve limon suyu ekleyip bir süre bekletin.

 4. Patlıcanları iyice süzüp ayrı bir kaba alın ve ezerek püre haline getirin.

 5. Tereyağını tavada eritip unu kavurun. Sütü azar azar dökerek çırpma teliyle karıştırın.

 6. Ağır ateşte 5-6 dakika iyice karıştırın ve patlıcanları ilave edip bir 5 dakika daha pişirin. Ocaktan almadan önce kaşar peynirini ilave edip karıştırın.

 7. Beğendiyi servis tabağına alıp üzerine pişmiş etleri ilave edin. Kıyılmış maydanozla süsleyip sıcak olarak servis yapın.

Hünkâr Beğendili Kebap Video Tarifi

13 Ekim 2021 Çarşamba 13:20
Hünkâr Beğendili Kebap Yorumları (0)
 1. kullanıcı