Bal Soslu Peşmelba

 • 217 Kalori
 • 12 Kişilik
 • 30dk Hazırlama
 • 20dk Pişirme
 • 60dk Bekleme

Bal Soslu Peşmelba Hikayesi

Ünlü Fransız şef George Auguste Escoffier peach melba olarak adlandırılan bu tatlıyı Avustralyalı opera sanatçısı Nellie Melba için yapmıştır. Escoffier'in bu tatlıyı, Nellie Melba'yı ve Londra'daki romantik Lohengrin operasının açılışını onurlandırmak için bir otel partisinde servis edilmek üzere yaratmıştır. Çünkü şarkıcı şeftali ve dondurmayı bir arada çok seviyordur. Bu romantik dönem tatlısı dilimize ise peşmelba olarak geçmiştir. Peşmelba, yumuşak ve çok olgun şeftali, vanilyalı dondurmadan oluşan basit bir tatlıdır. Aynı zamanda enfes lezzetli ve hafif olan bu tatlıyı denemenizi kesimlikle tavsiye ederiz. Romantik yemek masalarınız için kaçırılmayacak bir lezzet olan bal soslu peşmelba tarifini sizlerle paylaşıyoruz.
Bal Soslu Peşmelba nedir? Bal Soslu Peşmelba nasıl yapılır?

Bal Soslu Peşmelba Malzemeleri

Bal Soslu Peşmelba Tarifi Nasıl Yapılır?

Meyveli Tatlı Tarifleri

Bal Soslu Peşmelba Tarifinin Yapılışı 1. Dondurmayı yapmak için, yumurta sarıları, toz şeker ve vanilyayı birlikte çırparak sütü yavaş yavaş ekleyin. Kısık ateşte devamlı karıştırarak koyulaşıncaya kadar pişirin.

 2. Kaynamaya başlayınca ateş­ten alıp başka bir kaba aktarın. Süt kremasını ilave ederek iyice karıştırın.

 3. Soğuyunca dondurma kabına boşaltıp buzlukta bekletin. Don­durma kabınız yoksa hazır olarak vanilyalı dondurma satın alabilirsi­niz.

 4. Şeftalileri ortadan ikiye kesip çekirdeklerini çıkarın.

 5. Geniş bir tencerede su, bal, vanilya ve limon suyunu karıştırıp şeftalileri ekleyin, 10-12 dakika kaynatın. Ateşten aldıktan sonra tencerenin kapağını kapatıp soğumasını bekleyin.

 6. Şeftaliler soğuyunca kabuklarını soyun.

 7. Servis tabağına yerleşti­rerek içlerini birer top dondurma ile doldurun. Bademle süsleyin.

 8. Tencerede kalan ballı şurubu kısık ateşte kaynatarak koyulaştırın ve servisten hemen önce şeftalilerin kenarına gezdirip servis yapın.

Bal Soslu Peşmelba Video Tarifi

30 Kasım 2021 Salı 21:55
Bal Soslu Peşmelba Yorumları (0)
 1. kullanıcı