Ev Yapımı Baklava

 • 802 Kalori
 • 20 Kişilik
 • 90dk Hazırlama
 • 25dk Pişirme

Ev Yapımı Baklava Malzemeleri

Ev Yapımı Baklava Tarifi Nasıl Yapılır?

Şerbetli Tatlı Tarifleri

Ev Yapımı Baklava Tarifinin Yapılışı 1. Fırını önceden 180C'ye ısıtın.

 2. Şerbetin Yapılışı: Bir tencerede şeker ve suyu karıştırın. Şeker eriyene kadar yaklaşık 10 dakika hafifçe kaynatın. Limon suyuna ekleyip karıştırın. 5 dakika daha kaynatın. Kenara koyun.

 3. Hamurun Yapılışı: Bir karıştırma kabına un ve tuzu eleyin. Parmak uçlarınızla karıştırın. Merkezde bir kuyu yap. Yumurta ve suyu ekleyin. Bir hamur oluşturmak için tüm malzemeleri karıştırın. Hamur oluştuğunda. Kaseden çıkarın ve düz bir yüzeyde en az 10 dakika veya hamur pürüzsüz hale gelene kadar yoğurun.

 4. Hamuru uzunlamasına yuvarlayın ve tüp şekli verin. Hamuru eşit 10 porsiyon boyutuna bölün. Nemli bir havluyla örtün ve 30 dakika dinlenmeye bırakın.

 5. Bir çalışma yüzeyini buğday nişastası ile tozlayın ve yuvarlaklardan birini oklava ile mümkün olduğunca ince bir şekilde yuvarlak bir şekle getirin. Yuvarlama aşamasında yeterli miktarda buğday nişastası kullanın. Fazla nişasta hamuru kurutur.

 6. Hamur yuvarlanmaya direniyorsa, 15 dakika daha dinlenmeye bırakın.

 7. Kalan hamur için bu işlemi tekrarlayın.

 8. Katmanlar için: Katmanlar için ceviz kullanıyorsanız, fındıkları küçük, eşit büyüklükte parçalar olana kadar işleyin.

 9. Tepsiye bir baklava yufkası yerleştirin. Bir hamur fırçası kullanarak baklava hamur tabakasını eritilmiş tereyağı ile fırçalayın. 15 yaprak kalınlığa gelene kadar 14 kez daha tekrarlayın, her yaprak tereyağı ile "boyalı".

 10. Ceviz veya fıstık serpin.

 11. 10 adet baklava hamurunun üzerini yağlayın. ÜST KATMANI HENÜZ FIRÇALAMAYIN!

 12. Baklavayı keskin bir bıçakla eşit büyüklükte baklava şeklinde kesin. İyi miktarda tereyağı ile fırçalayın.

 13. 20-25 dakika pişirin. Tepsiyi çıkarın ve saat yönünün tersine çevirin. Tepsiyi tekrar fırına koyun ve 20-25 dakika veya hafif altın rengi olana kadar pişirin.

 14. Baklavayı fırından çıkarın ve ocağa koyun. Ocağı orta ateşte açın ve soğuyan şerbeti sıcak baklavanın üzerine eşit şekilde paylaştırın (cızdığını duyacaksınız). Bu, ıslak değil gevrek kalmasını sağlayacaktır.

 15.  Baklavayı tamamen, üzeri açık ve oda sıcaklığında soğumaya bırakın.

29 Nisan 2022 Cuma 12:36
Ev Yapımı Baklava Yorumları (0)
 1. kullanıcı